!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Шест загинати во експлозија во Могадишу


       
Могадишу, 13 март, 2017 - 10:19 (META) 

Во експлозија на автомобил бомба во близина на хотел во сомалискиот главен град Могадишу, утринава загинаа шест лица, а повредени се четири, соопштија полициски претставници.

Бомбата е активирана во близина на хотелот „Вехелије“, кој се наоѓа на прометната улица Мака Алмукарамах во Могадишу, наведоа властите.

Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, но екстремистичката организација Ал шабаб, која е поврзана со Ал каеда, изведува слични напади.