Шекеринска во еднодневна посета на Албанија


       
Тирана, 26 јули, 2017 - 10:36 (META) 

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска е во еднодневна посета на Тирана, каде ќе се сретне со албанската министерка за одбрана, Мими Кодели, соопшти Министерството за одбрана.

По средбата на министерките, македонската делегација, во која е и заменик-началникот на Генералштабот на АРМ, генерал – мајор Мухамет Рацај, ќе има официјални разговори со делегацијата од албанското Министерство за одбрана.
Шекеринска, исто така, ќе го посети и баталјонот на специјалните сили на албанските вооружени сили во Тирана, каде ќе биде изведена и показна вежба.

Македонија и Албанија во областа на одбраната соработуваат од 1998 година, кога беше потпишана и Спогодбата за билатерална соработка. Од 2004 г. на годишно ниво се потпишуваат и планови за билатерална соработка, кои вклучуваат поголем број заеднички активности во двете земји.