This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Jan 23 5:23:19 2019 / +0000 GMT

Шекеринска во Брисел разговарала со помошниците на генералниот секретар на НАТО
Македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, при посетата на Брисел на состанокот на министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО и земјите-учесници во мисијата „Одлучна поддршка“, во НАТО штабот во Брисел имала средби со помошник-генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Алехандро Алваргонзалез и помошник-генералниот секретар на НАТО за одбранбена политика и планирање, Хајнрих Браус.

Како што соопшти македонското министерство за одбрана, на средбите се разговарало за спроведувањето на планот 3-6-9 на Владата на Република Македонија како и за реформите во судството, во разузнавачките и безбедносните служби, слободата на медиумите и транспарентноста и за реформските процеси во одбраната.

На состанокот на министрите вчера во Брисел, Шекеринска ги нагласила стратешките цели на Македонија за членство во НАТО и најавила засилено темпо и реформи кон исполнување на критериумите и стандардите на Алијансата.

Post date: 2017-11-10 14:18:49
Post date GMT: 2017-11-10 13:18:49
Post modified date: 2017-11-10 14:18:49
Post modified date GMT: 2017-11-10 13:18:49

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com