This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Mon May 21 12:48:22 2018 / +0000 GMT

Седумнаесет повредени во Турција при напад на курдските бунтовници
Курдските бунтовници активирале импровизирана експлозивна направа во покраината Хакари, додека минувало воено возило, јави турската војска.

Нападот се случил во близина на градот Јусеков и повредени се 17 војници.

Војниците бргу се евакуирани и хоспитализирани. Четворица се наоѓаат во тешка состојба, стои во соопштението.

Курдската работничка партија води борба против турските власти веќе 30 години, а во судирите досега загинаа неколку илјади лица. Немирите ескалираа по 2015 година, откако пропаднаа двегодишните мировни преговори.

Турските власти, ЕУ и САД ја третираат партијата како терористичка организација.
Post date: 2017-07-17 13:26:02
Post date GMT: 2017-07-17 11:26:02
Post modified date: 2017-07-17 13:26:02
Post modified date GMT: 2017-07-17 11:26:02
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com