!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Седумдесет повредени и 276 приведени во демонстрациите во Полска


       
Варшава, 12 ноември, 2014 - 13:53 (META) 

Најмалку педесет полицајци и 24 демонстранти се повредени за време на судирите во Варшава што избија за време на Маршот на независноста, организиран од националистички движења.

На марш на Денот на независноста на Полска, кој го организираа националистичките движења, демонстрантите ја гаѓаа полицијата со Молотови коктели, со камења и со шишиња со запалива смеса.

Полицијата употреби водени топови, солзавец и гумени куршуми за да ја смири насобраната топла. Според последните информации, 276 лица се повредени, но сè уште се трага по другите нарушувачи на редот и на мирот.