This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sun Dec 9 23:43:26 2018 / +0000 GMT

Се урнаa воени авиони во Србија и во Алжир, загинаа над 200 луѓе
Во две одвоени несреќи на воени авиони, во Јужен Банат во Србија и во Алжир, загинаа над 200 луѓе.

Според српските медиуми, во 9.30 часот во регионот Јужен Банат во Србија, меѓу селата Ковачица и Идвор, се урнал школско-борбен авион Супергалеб Г4, откако претходно двајцата пилоти се катапултирале, но за жал едниот од нив загинал при падот на земја. Другиот со тешки повреди бил префрлен на Војно-медицинската академија (ВМА) во Белград.

Увидот е во тек.

Во големата несреќа што се случила утрово во Алжир, пак, загинале најмалку 200 луѓе. Воен транспортен авион што превезувал војници и воена опрема се урнал околу 8 часот недалеку од аеродромот „Буфарик“ на југот на Алжир. Од авионот се извлекуваат десетици мртви тела.

Post date: 2018-04-11 11:57:49
Post date GMT: 2018-04-11 09:57:49
Post modified date: 2018-04-11 11:57:49
Post modified date GMT: 2018-04-11 09:57:49
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com