!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Се преврте брод во Уганда, загинаа 30 лица


       
Кампала, 26 декември, 2016 - 18:25 (META) 

Најмалку 30 лица загинаа откако се преврте брод на езерото Алберт во Уганда.
Властите соопштија дека најмалку 10 лица се удавиле, а повеќе од 20 лица се водат како исчезнати по несреќата.

Во полициското соопштение се наведува дека 15 лица ја преживеале несреќата.

На бродот се наоѓале 45 членови на локалниот фудбалски клуб и нивни навивачи, изјави полицаецот Џон Рутангир.

Според неговите зборови, спасувачите досега пронашле девет тела.

Бродот станал нестабилен поради преголемиот број патници и се превртел на едната страна.