САД ќе испратат авиони на заедничка вежба со Јужна Кореја


       
Сеул, 24 ноември, 2017 - 11:32 (META) 

Соединетите Американски Држави ќе испратат авиони од типот „Ф-22“ во Јужна Кореја, каде би требало да учествуваат на заедничка вежба со јужнокорејската војска, јавиле денеска медиумите во Сеул, пренесуваат агенциите.

Според медиумите, во Јужна Кореја ќе бидат испратени шест авиони „Ф-22 раптор“ за воздушни борби и со можност за гаѓање цели на земја, кои во моментов се стационирани на јапонскиот остров Окинава.

Заедничката воена вежжба би требало да почне на 4 декември.

Портпаролот на јужнокорејската војска не сакал да зборува за тоа колку авиони „Ф-22“ ќе учествуваат во вежбата, додека портпаролот на американската војска воопшто не ја коментирал оваа информација.

Според светските агенции, со овие вежби САД и Јужна Кореја демонстрираат сила, како одговор на нуклеарните и балистички проби на Северна Кореја.