This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Tue Dec 18 15:00:43 2018 / +0000 GMT

Руска амбасада: Намерно или не, Заев е погрешно информиран
Од Руската амбасада во Скопје на нивниот „Твитер“ профил реагираат на изјавата на премиерот Зоран Заев во интервјуто за „Телевизија 24“, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека бил предупредуван неколку пати, но и натаму вршел активности за кои не бил акредитиран и оти доказите и биле презентирани на амбасадата на Русија“.

Од амбасадата велат дека Заев е погрешно информиран и дека протерувањето на нивниот дипломат било изненадување.

„Намерно или не, Зоран Заев е погрешно информиран. Протерувањето на нашиот дипломат беше изненадување. Никогаш не сме добиле никакви предупредувања ниту „докази“ за кои зборува премиерот. И понатаму сметаме дека овој чин е неоснован и нанесува штета на руско-македонските односи“ напишаа од Руската амбасада во Скопје.

https://twitter.com/Russian_Emb_MKD/status/985809346255876096

Македонското министерство за надворешни работи го протера рускиот дипломат на 26 март, а министерот Никола Димитров рече дека протерувањето се направило во координација со западните сојузници и како чин на солидарност со Велика Британија.
Post date: 2018-04-16 14:03:13
Post date GMT: 2018-04-16 12:03:13
Post modified date: 2018-04-16 15:44:28
Post modified date GMT: 2018-04-16 13:44:28
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com