This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Fri Oct 19 20:40:47 2018 / +0000 GMT

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците
Државниот врв на Албанија денеска преку социјалните мрежи го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание.

Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците претставува „историско постигнување за Албанците, коj ја демократизира и зајакнува Македонија“.

https://twitter.com/ediramaal/status/951439187215028224

Претседателот на Албанија, Илир Мета кој од денеска е во службена посета на Словенија, на „Фејсбук“ наведе дека станува збор за важен чин, не само за Албанците, туку и за европската иднина на Македонија.

„Драги пријатели, само што стигнав на аеродромот во Љубљана ја добив среќната вест дека македонскиот Парламент го усвоил законот за употребна на албанскиот јазик. Тоа е значаен акт не само за Албанците туку и за европската иднина на Македонија“, напиша Мета.

Post date: 2018-01-11 17:31:34
Post date GMT: 2018-01-11 16:31:34
Post modified date: 2018-01-11 17:31:34
Post modified date GMT: 2018-01-11 16:31:34
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com