Променливо облачно со сончеви периоди


       
Скопје, 18 април, 2018 - 9:17 (META) 

Денеска во Македонија ќе предвидува променливо облачно време со локален дожд и услови за ретки грмежи, претежно во планинските региони. Ќе дува умерен северен ветер, кој краткотрајно на север ќе се засилува.

Дневните температури ќе се движат од 14 Целзиусови степени во Маврово, 18 во Охрид, 19 во Берово до 23 степени во Скопје, Кавадарци 24 и Дојран 26 степени.

Во Скопје ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди и температура до 25 Целзиусови степени.

И утре и задутре времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд и ретки грмежи и дневни температури од 16 до 25 степени. В сабота времето ќе биде сончево, со мала умерена облачност во јужните делови и температури од 17 до 24 степени.