!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Приштина ќе ги преоцени своите односи со Белград по апсењето на Харадинај


       
Приштина, 7 јануари, 2017 - 10:46 (META) 

Шефот на косовската дипломатија, Енвер Хоџај, синоќа соопшти дека официјална Приштина веќе презела соодветни мерки кон Србија и дека тоа повторно ќе го стори во иднина, откако поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај беше уапсен во Франција по потерница издадена од Белград.

– Вчера презедовме реципрочни мерки против српскиот претседател Томислав Николиќ и тоа повторно ќе го направиме во иднина. Треба да има ревизија на нашите односи со Србија и ревизија на дијалогот – изјави Хоџај.

Тој истакна дека Србија го злоупотребува Интерпол и дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел и оти српските власти издале и други меѓународни потерници за апсење на косовски државјани, ограничувајќи го нивното патување во странство.

Косовските опозициски партии повикаа на прекин на преговорите меѓу Белград и Приштина со посредништво на ЕУ.
Апсењето на Харадинај, командант на ОВК од војната во 1998-1999 година на Косово и косовски премиер во 2004-2005 година, во средата на аеродромот во Базел, ги зголемува тензиите меѓу двете балкански соседни држави.