This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Fri Feb 22 10:09:31 2019 / +0000 GMT

Претседателот на ЕП, Тајани, против предлогот за Нобелова награда за Ципрас и Заев
Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани и заменик - претседател на Европскaта народна партија (ЕПП) во која членуваат партиите на европската деница -  не ја поддржува кандидатурата на Алексис Ципрас и Зоран Заев за Нобелова награда за мир, јави грчка „иЕфимерида“.

Тој на седница на Бирото на ЕПП во Атина објасни дека како заменик - претседател на ЕПП не може да ја потпише кандидатурата, како што тоа го направија претседателите на Социјалдемократите, Уду Булман и Грен Скелер, и на Левицата, Гиби Цимер, бидејќи на Ципрас му претстојат избори во Грција.

- Нема да потпишам кандидатура за Нобелова награда за премиер пред избори - рече Тајани.

Номинацијата на Заев и Ципрас на 18 декември минатата година во Скопје ја објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи на церемонијата што се одржа на Универзитетот ФОН. Бушамауи рече дека Договорот од Преспа покажува дека две држави заедно се способни да седнат, да преговараат и да постигнат договор.
Post date: 2019-02-08 12:08:07
Post date GMT: 2019-02-08 11:08:07
Post modified date: 2019-02-08 12:16:53
Post modified date GMT: 2019-02-08 11:16:53
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com