This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Feb 21 14:27:47 2019 / +0000 GMT

Поради поплави, евакуирани повеќе од 100 семејства во Албанија




Врнежите во Албанија предизвикаа излевање на реките и поради тоа евакуирани се повеќе од 100 семејства, 120 километри југозападно од Тирана, соопшти Министерството за одбрана на Албанија.

Официјалните лица наведоа дека поплавени се 3.334 куќи, како и 3.016 хектари земјоделско земјиште. Невремето остави 23.000 луѓе без струја, а летовите од аеродромот во Тирана се откажани.

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека 6.400 специјалци, полицајци и војници се борат со оваа критична ситуација.

Во поплавите, едно лице го загуби животот.

Post date: 2017-12-02 17:06:04
Post date GMT: 2017-12-02 16:06:04
Post modified date: 2017-12-02 21:20:57
Post modified date GMT: 2017-12-02 20:20:57

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com