This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Fri Jan 18 1:20:19 2019 / +0000 GMT

Почина академик Матеја Матевски
Истакнатиот поет и академик Матеја Матевски почина ноќеска на 89-годишна возраст.

Матевски е роден во Истанбул во 1929 година, детството го поминал во Гостивар, а студирал во Белград и Скопје, каде завршил Филозофски факултет. Работел како наставник по македонски јазик, а потоа бил новинар во Радио Скопје.

Тој бил генерален директор на Радиотелевизија Скопје, членувал на Друштвото на писателите на Македонија и во МАНУ, а беше и претседател на Академијата во 2001-2004.

На јубилејното, 50-то издание издание на Струшките вечери на поезијата во 2011 година, Матевски го доби „Златниот венец“.

Автор е на стихозбирките: „Дождови“, „Рамноденица“, „Перуника“, „Круг“, „Липа“, „Раѓање на трагедијата“, „Оддалечување“, „Црна кула“, „Завевање“, „Мртвица“, „Внатрешен предел“, „Заминување на светулката“ .

Погребот на академик Матеја Матевски ќе биде извршен утре во 12 часот на Градските гробишта Бутел во Скопје.

Post date: 2018-06-07 10:50:57
Post date GMT: 2018-06-07 08:50:57
Post modified date: 2018-06-07 10:50:57
Post modified date GMT: 2018-06-07 08:50:57

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com