This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Jul 18 15:56:03 2018 / +0000 GMT

По САД, и Израел најави повлекување од УНЕСКО
Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денеска дал инструкции на министерството за надворешни работи да го подготви повлекувањето на земјата од УНЕСКО, јавуваат светските медиуми.

Ова го соопштила израелската влада неколку часа откако САД најавија дека се повлекуваат од УНЕСКО поради „состојбата во организацијата, потребата за реформа и особено поради антиизраелскиот однос на организацијата“.

Нетанјаху ја поздрави одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп, за повлекувањето, оценувајќи ја како храбра и морална.

„Тоа е храбра и морална одлука бидејќи УНЕСКО стана театар на апсурдот. Наместо да ја чува историјата, таа ја искривува“, рекол Нетанјаху, пренесуваат израелските медиуми.

Нетанјаху претходно оваа година ја критикуваше УНЕСКО поради прогласувањето на стариот град во Хеброн на Западниот Брег за палестинско светско наследство.
Post date: 2017-10-12 21:03:33
Post date GMT: 2017-10-12 19:03:33
Post modified date: 2017-10-12 21:37:28
Post modified date GMT: 2017-10-12 19:37:28
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com