!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Пет загинати во бомбашки напад во сириската провинција Дамаск


       
Дамаск, 8 јануари, 2017 - 13:18 (META) 

Пет лица загинаа, а 15 се повредени при експлозија на автомобил бомба во селото Бејт Џина во западната сириската провинција Дамаск.

Како што јавува сириската новинска агенција САНА, еден од повредените е во тешка здравствена состојба.

Засега ниту една група не презеде одговорност за нападот.