Пет загинати и 60 повредени во земјотресот во Кина


       
Пекинг, 8 август, 2017 - 18:51 (META) 

Најмалку пет лица загинаа и 60 се повредени според првичниот биланс од земјотресот кој денеска ја погоди југоисточната провинција Сечуан, јавуваат светските агенции.

Кинеските власти јавуваат дека 30 од повредените се во критична состојба и дека бројот на повредените и на загинатите веројатно ќе се зголеми, имајќи предвид дека потресот бил во перфектурата Нгава, која е позната туристичка дестинација.

Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтеровата скала бил 200 километри северозападно од Гуангјуан, во провинција Сечуан, на длабочина од 32 километри.