Осум убиени и двајца повредени во престрелка во Тексас


       
Плано, 11 септември, 2017 - 11:14 (META) 

Осум лица синоќа загинаа во престрелка во куќа во тексашкиот град Плано, кој се наоѓа на 30 километри североисточно од Далас.

Портпаролот на градската полиција, Дејвид Тајли, изјави дека полицијата добила пријава за пукотница, а кога пристигнала на местото, напаѓачот отворил оган врз полицајците, кои веднаш возвратиле и го усмртиле.

Во престрелката се повредени уште две лица, но не е позната нивната здравствена состојба.

Жртвите и осомничените не се идентификувани, а познато е дека сите загинати и ранети се возрасни лица.

Засега не се откриваат детали за настанот, а истрагата е во тек.