!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Осум лица уапсени за нападот во ноќниот клуб во Истанбул


       
Истанбул, 2 јануари, 2017 - 14:44 (META) 

Турската полиција уапси осум лица во истрагата што ја води за терористичкиот напад во популарниот ноќен клуб во Истанбул за време на новогодишната ноќ.

Агенцијата „Доган“ наведува дека уште не се познати повеќе детали за уапсените.
Ова се први апсења во врска со нападот во кој, за време на новогодишната ноќ, беа убиени 39 лица и ранети 69. Сè уште интензивно се трага по напаѓачот.

Исламска држава ја презема одговорноста за нападот.

Речиси две третини од загинатите се странски државјани. Досега се идентификувани 38 од 39 жртви.

Неофицијално, седум жртви се од Саудиска Арабија, по три од Либан и од Ирак, по двајца од Тунис, Индија, Мароко и од Јордан и по една жртва од Кувајт, Канада, Израел, Сирија и од Русија.

Германското министерство за надворешни работи соопшти дека се верува дека две лица кои живеат во Германија, а едно од нив со државјанство од таа земја, се убиени во нападот.