ОМД бара Дачиќ да се извини за изјавата за Македонија


       
Вашингтон, 6 јануари, 2017 - 11:18 (META) 

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја осуди изјавата на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, дадена на почетокот на оваа недела, во која, тој изрази жалење што Србија ја призна Македонија под нејзиното уставно име.

„Сметаме дека ваквите испади, чија цел е собирање евтини политички поени воопшто не му доликуваат на министер на држава со евроинтеграциски аспирации. Дачиќ треба да биде свесен дека со својата невнимателна реторика ги поткопува искрените напори на неговите претходници за пријателски односи помеѓу Македонија и Србија. Најзагрижувачкиот елемент од неговата изјава е искривувањето на модерната историја, претставувајќи ја Македонија и останатите бивши југословенски републики како подредени на Србија“, се вели во реакцијата на ОМД.

Од Обединетата македонска дијаспора потсетуваат дека најостро ги осудувале и ќе продолжат да ги осудуваат и да се противат на секое надворешно мешање во внатрешните работи Македонија, како суверена и независна држава, особено во овој „чувствителен период за земјата“.

Оттаму велта дека цврсто се залагаат за добри односи на Македонија со соседните држави, но тоа не значи дека реторика, „како онаа на Дачиќ, како и отвореното мешање на албанскиот премиер Еди Рама во формирањето на новата македонска влада, треба да бидат толерирани“.

„ОМД бара итно и недвосмислено извинување, како и ветување дека Србија ќе го користи уставното и единствено име на Република Македонија, како во билатералната комуникација, така и во меѓународни рамки“, велат од ОМД.