This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Feb 21 14:06:46 2019 / +0000 GMT

Обвинителство почна предистражна проверка на тендерот за биореагенси
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција почнало проверка за тендерот за лабораториски реагенси што предизвика бројни реакции и повици за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче.

Тоа се прави поради на индиции за повреда на законот при постапки на доделување на договори за јавни набавки во Министерството за здравство, но сепак не станува збор за отворање предмет. Обвинителството и претходно од јавноста и од партиите беше обвинето дека молчи за овој случај.

„Предистражната постапка е како резултат на објавените написи од страна на повеќе медиуми во Република Македонија во врска со неправилностите при спроведување на постапките за јавни набавки во Министерството за здравство. Предметот се однесува на постапката за јавна набавка за биореагенси и тестови на крв во износ од 35 милиони евра и за набавка на лекови од веледрогерија за потребите на јавните здравствени установи без тендерска постапка во износ од 24,6 милиони денари“, соопштија од Обвинителство.

Post date: 2018-08-10 09:59:55
Post date GMT: 2018-08-10 07:59:55
Post modified date: 2018-08-10 09:59:55
Post modified date GMT: 2018-08-10 07:59:55

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com