This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Feb 21 18:01:25 2019 / +0000 GMT

Обвинителство бара мерки за претпазливост за Јакимовски
Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција на поранешниот градоначалник Стевче Јакимовски и уште четворица обвинети од Основниот суд бара да им бидат определени за претпазливост по поднесената кривична пријава од Управата за финансиска полиција за злоупотреба на службената положба.

Доколку судијата на претходна постапка го прифати предлогот на Обвинителството, обвинетите ќе имаат обврска повремено да се јавуваат на определено службено лице или кај надлежен државен орган и привремено ќе им бидат одземени патните исправи.

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против пет лица.

Осомничените се товарат дека ја злоупотребиле својата службена положба и овластување во три постапки за јавни набавки, при што сториле кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување ”.
Post date: 2018-08-08 15:35:28
Post date GMT: 2018-08-08 13:35:28
Post modified date: 2018-08-08 15:35:28
Post modified date GMT: 2018-08-08 13:35:28
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com