This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sun Dec 9 23:43:42 2018 / +0000 GMT

Николовски: Се водат разговори за пласман на македонската зелка на рускиот пазар
Се следи состојбата со откупот и цената на пролетната зелка и се преземаат мерки за понуда на рускиот пазар, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

Украина и Русија засега не увезуваат македонска зелка затоа што имаат прилив од други земји по многу поконкурентни цени.

- Вложуваме максимални напори да го олесниме извозот, но притисокот од други земји е многу голем и си го прави своето. Цената е многу поконкурентна од нашата, и ние правиме напори за да обезбедиме пласман - изјави Николовски.

Тој додаде дека изминатиов период со Москва се разговарало и за царинските давачки кон Македонија.

Инаку цената на зелката во моментов е 12 денари за килограм.

Post date: 2018-04-16 14:57:22
Post date GMT: 2018-04-16 12:57:22
Post modified date: 2018-04-16 14:57:22
Post modified date GMT: 2018-04-16 12:57:22

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com