This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Jul 18 7:05:51 2018 / +0000 GMT

Невреме предизвика хаос во Феникс
Силно невреме го зафати Феникс, главниот град на сојузната американска држава Аризона, предизвикувајќи прекин на снабдувањето со електрична енергија, поплави на дел од патиштата и пренасочување на авионските летови.

Летовите се пренасочени од меѓународниот аеродром „Феникс скај харбор“ кон аеродромите во Мес, Тускон и во Лас Вегас. Весникот „Аризона репаблик“ јавува дека околу 6.000 домови останале без струја.

Одделот за транспорт на Аризона соопшти дека поплавени се делови од автопатот Интерстрејт 10 и ги советува возачите да возат бавно или да го избегнуваат, ако е возможно.

Американската Национална метеоролошка служба предупреди дека и денеска се очекува невреме.

YouTube Video: YouTube.com/watch?v=wphLMKNpSA0

Post date: 2017-07-17 10:36:04
Post date GMT: 2017-07-17 08:36:04
Post modified date: 2017-07-17 10:36:04
Post modified date GMT: 2017-07-17 08:36:04
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com