This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Tue May 22 19:25:23 2018 / +0000 GMT

Немири на протестите против измените на законот за работа во Париз
Париската полиција употреби солзавец за да го растури протестот против измените на законот за работа, откако демонстрантите почнаа да фрлаат камења кон безбедносните сили.

Во повеќе градови во Франција се одржуваат демонстрации против измените на законот што ги планира претседателот Еманиел Макрон. Колона пешаци, сочинета од неколку десетици илјади лица, околу 14 часот се упатија од плоштадот Бастилја кон плоштадот Италија.

Прошетката мина во мирна атмосфера, но млади облечени во темна облека се судрија со полицијата која ја следела колоната. Хулиганите палеле димни бомби и извикувале навредливи пароли, а полицијата одговорила со солзавец.

https://twitter.com/Jonathan_RTfr/status/907606136421044225

Генералната конфедерација за труд, еден од најголемите синдикати во Франција, ги повика своите членови на штрајк, а на улица се студентите и работниците од неколку области. Тоа е прв протест против предложените реформи.

Француската полиција на улиците на Париз распореди мобилни полициски единици.

Повеќе илјади синдикални активисти утринава протестираа во Марсеј, Арве и во други француски градови.

https://twitter.com/Jonathan_RTfr/status/907616228147167232
Post date: 2017-09-12 17:12:27
Post date GMT: 2017-09-12 15:12:27
Post modified date: 2017-09-12 20:16:00
Post modified date GMT: 2017-09-12 18:16:00
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com