Нападната џамија на Синај – 85 загинати и 80 повредени


       
Каиро, 24 ноември, 2017 - 14:27 (META) 

Најмалку 85 лица загинаа, а 80 се повредени во експлозија и вооружен напад на џамија на египетскиот полуостров Синај.

Како што јавуваат светските медиуми, вооружени напаѓачи упаднале во црквата за време на молитва.
Египетското министерство за здравство не ја исклучува можноста бројот за загинатите да се зголеми.

Очевидци велат дека експлозивна направа била активирана кај џамијата „Ал Руадах“ во градот Бир ал-Абд, а веднаш потоа, откако луѓето почнале да бегаат, почнала и престрелка.