Напад со автомобил во Франција, три лица се повредени


       
Тулуз, 10 ноември, 2017 - 19:08 (META) 

Во францускиот град Тулуз денеска се случи напад со возило врз пешаци, но за разлика од некои инциденти во изминатите две години во Франција, овојпат не станува збор за терористички напад.

Како што јавија француските медиуми, автомобил управуван од лице со психички проблеми удрило група студенти од Кина кои излегувале од средното училиште „Сент Егзипери“ во предградието Блања.

Повредените се две 23-годишни девојки и 22-годишно момче.

Возачот, кој е на возраст од 28 години, е уапсен, а на полицијата и бил претходно познат поради проблематично однесување. Тој изјавил дека „гласови“ му кажале дека треба некого да повреди.

Во објектот на училиштето „Сент Егзипери“ се одржуваат постдипломски студии од повеќе насоки.