Наместо за буџетот, Собранието денеска ќе гласа за нов државен јавен обвинител


       
Скопје, 15 декември, 2017 - 12:10 (META) 

Наместо за предлог-буџет за 2018 година, Собранието денеска ќе гласа за изборот на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители.

Од Собранието соопштија дека „поради неодложни активности на дел од членовите на Владата“, која попладнево ќе одржи заедничка зедница со владата на Албанија во Поградец, седницата за буџетот за 2018 година е презакажан за следниот петок.

Денеска, покрај изборот на државен јавен обвинител, пред пратениците ќе бидат и измените на Законот за Судскиот совет, измените на Законот за заштита на сведоци што ги бараше СЈО и законот за укинување на Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување одговорност за судија, предложени по скратена постапка.

Инаку, за избор на Јовески за државен јавен обвинител е потребно просто мнозинство, односно 61 глас.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата „За подобра Македонија“ досега не присуствуваа на комисиските седници, а оваа е прва пленарка на која ќе се види дали тие целосно ќе ја бојкотираат работата на законодавниот дом.