This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu May 24 0:09:34 2018 / +0000 GMT

Најмалку шестмина загинати во земјотресот во Мексико
Во најсилниот земјотрес што во последниот век го погодил Мексико, засега бројката на загинати изнесува шест лица, но се стравува дека набргу би можела да се зголеми.

Се вршат масовни евакуации, а издадени се и предупредувања за цунами во регионот, по земјотресот со магнитуда од 8,4 степени според Рихтер, кој се случи околу полноќ по локално време на 165 километри од  Мексико Сити.

Во државата Чиапас има четворица загинати, а во државата Табаско две деца ги изгубија животите, потврди гувернерот на покраината, Артуро Нуњез. Тој рече дека едно дете загинало кога поради потресот се урнал ѕид, а едно бебе го загубило животот во детска болница кога поради прекин на струја, престанал да работи инкубаторот во кој било.
Post date: 2017-09-08 12:59:54
Post date GMT: 2017-09-08 10:59:54
Post modified date: 2017-09-08 13:42:41
Post modified date GMT: 2017-09-08 11:42:41
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com