This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Oct 17 16:36:58 2018 / +0000 GMT

На барање на обвинителството, судот му го укина притворот на Зоран Божиновски
На барање на јавното обвинителство, Кривичниот суд Скопје му го укина притворот на новинарот Зоран Божиновски, обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и за уцена.

Како што соопшти денеска Основниот суд Скопје 1, судијката Ленка Давитковска, која го суди предметот против Божиновски, на денешната главна расправа го прифатила предлогот на јавниот обвинител за укинување на притворот.

На Божиновски, додаваат од судот, наместо притвор му се одредени мерки за обезбедување присуство во текот на постапката, како што побарал обвинителот.

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изминативе неколку месеци повеќепати апелираше да се укине притворот и на Божиновски да му се овозможи да се брани од слобода.

Сопственикот на „Буревесник“ во 2013 година беше еден од осомничените во случајот „Шпион“, но бидејќи им беше недостапен на органите на прогонот, истрагата против него беше прекината. На 21 април минатата година, тој беше екстрадиран од Србија во земјава, откако беше уапсен од српските власти врз основа на меѓународната потерница и оттогаш се наоѓа во притвор.
Post date: 2017-07-14 11:58:36
Post date GMT: 2017-07-14 09:58:36
Post modified date: 2017-07-14 13:25:49
Post modified date GMT: 2017-07-14 11:25:49
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com