This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Fri Jan 18 8:21:00 2019 / +0000 GMT

Москва предупреди на негативните последици од влезот на Македонија во НАТО
Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко на денешната средба со македонскиот амбасадор во Москва, Гоце Карајанов, рекол дека „плановите за влез на Македонија во НАТО може да имаат негативни последици за регионалната безбедност и билатералните односи“.

Според соопштението на руското Министерство за надворешни работи, двајцата дипломати „дискутирале за актуелните билатерални прашања, при што и двете страни изразиле подготвеност за соработка на полињата на заеднички интерес. Исто така било нагласена важноста на продолжување на работата на руско-македонската меѓувладина комисија за трговска, економска, научна и технолошка соработка.

На средбата, рускиот заменик-министер Грушко и амбасадорот Карајанов разговарале и за ситуацијата на Балканот.

Post date: 2018-03-20 15:11:13
Post date GMT: 2018-03-20 14:11:13
Post modified date: 2018-03-20 15:57:58
Post modified date GMT: 2018-03-20 14:57:58

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com