МНР го осуди палењето на македонското знаме на Косово


       
СКопје, 3 ноември, 2017 - 13:01 (META) 

Mинистерството за надворешни работа денеска го осуди палењето на македонското знаме во Гњилане и во Пеќ, како реакција откако судот ги изрече пресудите за случајот „Диво Насеље“.

„Министерството за надворешни работи изразува жалење и осуда на вчерашниот чин на палење на македонското знаме од страна на припадници на навивачки групи во Пеќ и во Гњилане, Република Косово. Очекуваме дека надлежните косовски служби ќе преземат активности за утврдување на одговорноста на сторителите“, стои во реакцијата од македонското МНР.

Српската државна телевизија РТС вчера објави снимки на кои се гледа како жители на косовските градови Гњилане и Пеќ палат македонски знамиња поради одлуката на скопскиот Кривичен суд да осуди осуммина обвинети на доживотни казни затвор.

Ова не е прв случај на палење на македонското знаме во Косово. Вакви инциденти беа забележани и по изрекувањето на казните за случајот „Монструм“, по објавувањето на енциклопедијата на МАНУ, како и по настаните во Куманово од 9 и 10 мај 2015 година.