This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Wed Mar 20 3:29:39 2019 / +0000 GMT

Мицкоски: Заев ги распродава државните и националните интереси
Она што Зоран Заев го нарекува „одлична надворешна политика”, за граѓаните и за нашата држава преставува распродажба на националните и државни интереси, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на неговиот „Фејсбук“ профил.

Тој вели дека не е поентата да се биде актуелен во регионот по тоа што се попуштило, или отстапило, туку суштината е да се биде актуелен во сопствената земја застапувајќи ги државните и национални интереси.

- Во изминатиот период владата стана актуелна по попуштањето, но не и по одбраната на интересите, па се изроди закон за јазици кој е неуставен и хаотично однесување без концепт во поглед на спорот со јужниот сосед. И она што премиерот вели дека е „свесен за некои пропусти во домашната политика” за граѓаните е хроничен хаос во секое поле и област што е директна последица на неспособноста да се менаџира со домашната економија, да се креираат реформи и унапредат состојбите, но и неспособност да се реализира ветеното – пишува Мицкоски.

Според него постои „африканизација“ и уназадување на Македонија во поглед на демократијата и усовршениот политички терор на власта, во здравството, образованието, науката, студентскиот стандард и младите, земјоделието, економијата.

- Граѓаните се повеќе сфаќаат колку е сериозна ситуацијата и колку многу се пропушта да се направи. Зборот никако да се преточи во дело. Македонија се буди и многу скоро ќе каже стоп за овие погубни политики на владата – додава Мицкоски.

Post date: 2018-02-13 15:18:57
Post date GMT: 2018-02-13 14:18:57
Post modified date: 2018-02-13 15:18:57
Post modified date GMT: 2018-02-13 14:18:57

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com