Меѓународната кампања за забрана на нуклеарно оружје бара од Трамп да не го напушти договорот со Иран


       
Њујорк, 10 октомври, 2017 - 10:42 (META) 

Меѓународната кампања за забрана на нуклеарно оружје, која е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, го повика претседателот на САД да го поддржи нуклеарниот договор со Иран.

– Ја повикуваме американската влада да остане во овој договор – изјави Беатрис Фин, директорка на кампањата, на конференција за новинари во седиштето на Обединети нации во Њујорк. Таа наведе дека нема докази дека Иран не го почитува договорот.

Американскиот претседател Доналд Трамп претходно соопшти дека САД немаат намера да го поддржат тој договор.

Тој на 15 октомври треба да го извести Конгресот за тоа дали Иран ги почитува своите обврски од договорот за нуклеарната програма, а конгресмените потоа имаат 60 дена да ја разгледаат можноста за повторно воведување санкции за Техеран.