Марковиќ – Заев: Пет средби за пет месеци, продолжува соработката за развој на регионот


       
Скопје, 16 октомври, 2017 - 13:52 (META) 

Одличната комуникација меѓу Македонија и Црна Гора е пример за добра билатерална соработка, изјави денеска во Скопје црногорскиот премиер Душан Марковиќ, на заедничката прес-конференција со претседателот на македонската Влада, Зоран Заев.

– Ова е петта средба во измениве четири-пет месеци, по таа во Брисел, Трст, Подгорица, Драч, а сега во Скопје. Применуваме нова практика за лидерите од Балканот, односно директни разговори и дијалог за доброто на сите – рече Марковиќ.

Тој истакна дека на средбата со Заев ја потврдиле посветеноста на целиот Балкан за интеграција во Европската Унија и во НАТО. Тој рече дека Црна Гора, како најмлада членка на Северноатлантската алијанса, силно ќе ги поддржи апсирациите на Македонија за членство во НАТО и ќе ги сподели искуствата од преговорите со ЕУ кои треба да помогнат за побрза интеграција.

Црногорскиот премиер најави серија билатерални договори и зачестени посети на високо ниво. Во тој контекст, рече дека во ноември министрите за одбрана и за надворешни работи на Црна Гора ќе допатуваат во Скопје.

Заев рече дека на средбата е разговарано за продлабочување на билатрелната соработка во областа на образованието, здравството, туризмот и технологиите, а најави и можост за воспоставување директен лет од Скопје до Подгорица.

– По Трст и Драч, покажуваме дека продолжува соработката за развој на регионот – рече Заев.