Мајсторовиќ: ЕУ да даде датум за Македонија и Албанија за да не го дестабилизира регионот


       
Белград, 26 јуни, 2018 - 10:49 (META) 

Ако Европската Унија оваа седмица не донесе одлука да даде датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија и Албанија, целиот регион може да се дестабилизира. Регионот треба да се обедини и да им пружи поддршка на овие две држави за нивните евроинтегративни процеси, порачува Срѓан Мајсторовиќ, претседател на Управниот одбор на Центарот за европски политики и член на Политичката советодавна група „Балканот во Европа“ (БиЕПАГ).

На вчерашната трибина во Белград „Зошто Србија не отвора повеќе поглавја“, организирана од порталот „Јуропиан вестерн балканс“ (EVB), порача дека кредибилитетот на Европската Комисија (ЕК) во поглед на политиката на проширување ќе биде на испит в четврток и петок, кога се одржува самитот на кој се очекува да биде донесена одлука за почеток на преговори за пристапување во ЕУ на Македонија и Албанија.

– Доколку земјите-членки донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија, тоа ќе биде многу позитивен чекор во докажување на сопствениот кредибилитет. Тоа ЕК го предложи во својата кредибилна стратегија за Западен Балкан. Сепак, деновиве слушаме дека одредени членки се премислуваат за тоа, што е опасна политика – вели Мајсторовиќ.

Тој вели и дека неотпочнувањето преговори со Македонија ќе значи загрозување на нејзината внатрешно стабилност и е „пукање себеси во нога и потенцијално отворање на сериозно политичко прашање во центарот на еден запаллив регион“.

– Имајќи ги предвид значењето на регионалната соработка и заедничкиот настап кон ЕУ, мислам дека би било најпристојно шефовите на сите шест западнобалкански држави да испратат единствено писмо во кое ќе се обратат до претседателите и премиерите на сите 28 членки на ЕУ и ќе порачаат дека заради регионалната стабилност и просперитетот преговорите со Македонија и Албанија треба да почнат што е можно поскоро – порача Мајсторовиќ.