!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Шефот на ОБСЕ, Заниер, загрижен, следната недела доаѓа во Скопје


       
Виена, 2 март, 2017 - 13:34 (META) 

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, денеска изрази загриженост поради одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за формирање влада.

„Загрижен сум поради развојот на настаните во Скопје. Владеењето на правото мора да надвладее. Следната недела ќе го посетам Скопје и ќе имам средби со претставници на власта, лидери на политичките партии и со претставници на граѓанското општество. Резултатите од декемвриските избори се цврста основа за формирање влада што ќе ги застапува интересите на сите граѓани“, напиша Заниер на „Твитер“.

Загриженост за одлуката на Иванов изразија и еврокомесарот Јоханес Хан и американскиот амбасадор Џес Бејли, кој повика македонскиот претседател да ја ревидира својата одлука, а соседите на Македонија да покажат воздржаност и конструктивност.