Кумуцакос: Каменос со изјавата ги поткопува обидите на владата


       
Атина, 23 мај, 2018 - 9:29 (META) 

Со изјавата дека нема да има решение во разговорите за името, Панос Каменос ги поткопува преговорите што се во тек, смета одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос.

– Ако ова е изјавата на Каменос, тогаш владата има голем проблем, бидејќи додека преговорите се во тек и додека Коѕиас се наоѓа во Вашингтон и Њујорк за овие преговори, се појавува министерот за национална одбрана и во суштина ги поткопува напорите на владата. Ова е голем проблем, голем проблем што пред себе го има владата и треба да го реши – изјави Кумуцакос по конференција во Атина, коментирајќи го ставот на грчкиот министер за одбрана, извести МИА.

Во однос на името „Република Илинденска Македонија“,  што според соопштението на Нова демократија во петокот вечерта, грчката Влада го разгледуваше како предлог за евентуален договор, а 24 часа подоцна, од кабинетот на Ципрас индиректно го отфрлија. Одговарајќи на прашање на дописничката на МИА од Атина Кумуцакос уште еднаш го повторува ставот на неговата партија против ова име и вели дека ова „не е прв пат што владата е изгубена во превод“.

– Тоа се има случено повеќе пати, дали на дипломатско, дали на економско ниво. Тоа е нивни проблем и јас не можам да го толкувам. Едноставно ќе треба во следните денови да разјаснат која точно е нивната позиција. Во секој случај многу ми е тешко да разберам како грчката Влада прифати, па дури и како предмет на разговор, едно име што има тешка политичка и геополитичка одговорност,  односно наследство што е идентификувано со „македонскиот иредентизам“ и со македонската експанзија – вели Кумуцакос и додава дека „прославите на Илинден се моментите кога се отвораат карти на Голема Македонија“.