This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Thu Dec 13 13:06:13 2018 / +0000 GMT

Коѕиас: Го решивме спорот со името со Северна Македонија
Надворешната политика на нашата влада е активна, демократска и повеќедимензионална. Во овие рамки, го решивме прашањето што официјално постои веќе 25 години, а вистински, најмалку 70 години, да се запре спорот за името со Северна Македонија.

Ова денеска го изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, на прес-конференцијата за медиумите во Москва, по средбата со министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров.

„Постоеја и прашања со иредентизмот, кои со овој договор ги завршивме“, додаде Коѕиас.

Министерот за надворешни работи на Грција, одговарајќи на новинарско прашање за името го употреби новото договорено име Северна Македонија.

Post date: 2018-06-13 16:39:48
Post date GMT: 2018-06-13 14:39:48
Post modified date: 2018-06-13 16:39:48
Post modified date GMT: 2018-06-13 14:39:48

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com