Кирацовски за бојкотот: Пратениците да работат за граѓаните и за државата, а не за партијата


       
Скопје, 6 декември, 2017 - 16:41 (META) 

Најавите од ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на работата на Собранието на Република Македонија воопшто не се во интерес на граѓаните и на државата и пратениците од таа партија треба да се вклучат во битните реформи што претстојат пред нас, кои се од суштинска важност за државата, смета Александар Кирацовски, генерален секретар на СДСМ и пратеник.

– Треба да ги надминат теснопартиските интереси, да не штитат нешто за што самите тие не се виновни, туку да се посветат на суштинските реформи, клучни за евроинтеграцискиот процес. Треба да се реализира планот „3-6-9“, кој ќе донесе придобивки за граѓаните и за државата и тие треба да работат за граѓаните и за државата, а не за партијата. Се надевам ќе имаат доблест да излезат од однесувањето на штитење нешто за што самите не се виновни, а партијата да направи смени, да го истисне криминогеното ткиво од себе, односно високото партиско раководство кое завлегло во криминал – вели Кирацовски во изјава за „Мета“.

Претходно портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, исто така апелираше ВМРО-ДПМНЕ да има разбирање за состојбите и за потребата од забрзување на евроинтеграциите.