Јункер и ЕК утре во Софија за отпочнувањето на бугарското претседателство со ЕУ


       
Софија, 10 јануари, 2018 - 14:13 (META) 

Членови на Европската комисија (ЕК) и нејзиниот претседател Жан Клод Јункер утре и задутре ќе престојуваат во Софија, поради отпочнувањето на бугарското претседателство со Советот на ЕУ.

Церемонијата во главниот град на Бугарија ќе почне утре во 19 часот, по што ќе биде организирана свечена вечера.

Утредента, в петок, членовите на ЕК ќе имаат средби со бугарските министри, на кои ќе се разговара за основните приоритети на бугарското претседателство, по што ќе има заедничка седница на Колегиумот на комесарите и на бугарската влада, по што Јункер и бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе одржат прес-конференција.

Јункер при дводневната посета на Софија ќе се сретне и со бугарскиот претседател Румен Радев и со претседателката на бугарскиот парламент Цвета Карајанчева.