Јорданчо Давитков е новиот селектор на машката кошаркарска репрезентација


       
Скопје, 10 март, 2017 - 16:01 (META) 

Нов селектор на машката сениорска кошаркарска репрезентација е Јорданчо Давитков, објави денеска Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на својата веб-страница.

Ова е вторпат поранешниот славен кошаркар да биде стратег на националниот тим. Тој своевремено го наследи Марин Докузовски на клупата на националната селекција во 2001 година, а по низа неуспеси да се пласира на континенталното првенство, Давитков успеа да го направи дотогаш најголемиот успех на националниот тим откако во 2005 година обезбеди место во Дивизија А. Неуспешните квалификации за Евробаскет 2007 беа причината поради која Давитков одлучи да го отстапи селекторското столче за да повторно седне на истото, десет години подоцна.

Во изјавата објавена на веб-страницата на МКФ, Давитков изразува надеж за нови успеси.

– Бев селектор од 2001 година до 2007 година, за моја среќа или несреќа, во еден од најтешките периоди на македонската репрезентација. Тоа беше период кога поради суспензијата од страна на ФИБА се натпреварувавме во Дивизија Б. Успеавме да се вратиме во Дивизија А, што можам да кажам дека беше темел за сите понатамошни успеси. Овој период ме потсетува токму на тој период, време кога треба да се вратиме на местото што ни припаѓа, а не каде што сега се наоѓаме. Се надевам, со ангажман на сите вклучени, од селектор до стручен штаб, но и до федерацијата, дека ќе успееме да ја вратиме македонската репрезентација на местото кое ѝ прилега. Сакам да се заблагодарам на МКФ за укажаната доверба во мене за повторно да бидам селектор – вели Давитков, кој во моментот е во Дубаи.

Тој вели дека го очекува сложена задача, а кошаркарите што ќе ги избере и него ги очекува напорна работа ова лето.