Јанушев: Очекуваме Иванов да не го потпише Договорот


       
Скопје, 5 јули, 2018 - 13:05 (META) 

Со тоа што се прибегнува кон груба злоупотреба на прописите, злоупотреба на европското знаменце само за овој штетен договор со Грција да се донесе, е јасен показател дека власта, парламентарното мнозинство и премиерот Заев се свесни за неговата штетност и деструктивност, но и покрај тоа сакаат да го донесат овој договор, порача генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев пред Собранието, каде заедно со пратениците од партијата објавија дека нема да присуствуваат на седницата.

– ВМРО-ДПМНЕ и нашата пратеничка група одлучија да не присуствуваат на денешната седница каде се носи незаконски и неуставен договор кој преставува деградирање на македонските граѓани и е во спротивност со највисоките државни и национални интереси, рече Јанушев и порача дека партијата очекува претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише законот за ратификација на договорот.

– Воедно очекуваме овој противуставен акт да не биде потпишан од страна на претседателот на државата бидејќи негова прва должност е заштита на државните интереси и заштита на Уставот на Република Македонија. Предупредуваме дека објавувањето на овој договор без потпис на претседателот е кривично дело кое не застарува и за кое се одговара – рече Јанушев.