Исчезна воен авион со 116 лица во Мјанмар


       
Најпјидо, 7 јуни, 2017 - 15:56 (META) 

Воен авион исчезна од радарот на Мјанмар, соопшти шефот на војската на таа земја, а аеродромски извори наведуваат дека во авионот имало 116 лица, односно 105 патници и 11 членови на екипажот.

Комуникацијата со леталото ненадејно прекинала околу 13.35 часот (9.05 часот по централноевропско време), рече генерал Мин Аунг Хлаинг.

Контактот со авионот е прекинат додека ја надлетувал областа Давеиј, на југоистокот на Мјанмар.

Авионот полетал од местото Мјеик, на југот на Мјанмар, и требало да слета во градот Јангон.

– Во тек е операција за пронаоѓање и за спасување, која се спроведува со авиони и со воени бродови – изјави воен претставник.