Харвард одби да биде советник за национална безбедност на Трамп


       
Вашингтон, 17 февруари, 2017 - 9:50 (META) 

Американскиот вицеадмиралот Роберт Харвард ја одби понудата на претседателот на САД Доналд Трамп да биде советник за национална безбедност.

Харвард требаше да го заземе местото на Мајкл Флин кој во понедeлникот беше разрешен откако се обелодени дека не му пренел „целосни информации“ на потпретседателот Мајк Пенс за контактите со рускиот амбасадор во САД.

– Тоа е целосно личен избор. По 40 години во армијата сега имам уникатна можност да се радувам на мојот приватен живот, рече Харвард, кој е поранешен заменик-командант на американската Централна команда (Сентком).