Ѓорчев: Ќе ги поддржиме сите чекори што ќе ја доближат Македонија до НАТО


       
Скопје, 18 јануари, 2018 - 14:51 (META) 

Ќе ги поддржиме сите чекори кои ќе ја приближат Македонија кон членството во НАТО, рече в.д. координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, по средбата на претставниците на партијата со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, која ја оцени како „добра и конструктивна“.

– Го информиравме Столтенбрег за политичкиот прогон кој се врши во Македонија, која е единствената земја во Европа во која има жесток прогон на опозицијата. Тој и се зблагодари на партијата за се што направила до сега за интеграцијата на Македонија во НАТО – рече Ѓорчев.

Stoltenberg so vmro-dpmne

Средба на Столтенберг со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од пратеници и членови на раководството на партијата

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе се вратат во Собранието, Ѓорчев повтори дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е дека во Македонија нема слобода, туку режим и дека невини луѓе лежат во затвор.

Тој информираше дека Законот за јазиците не бил тема на разговор со Столтенберг, но ја поздрави одлуката на Иванов да не го потпише законот, и ја оцени како „основана“.

На прашањето дали ја поддржуваат одлуката на Илија Димовски да го оспори законот пред Уставнит суд, Ѓорчев рече дека ги разгледуваат сите опции и дека ќе информираат навремено.

Тој потенцираше дека не е добро да се носат закони без опозицијата, дека дијалогот треба да биде двонасочен и додаде дека ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да седне на заедничка маса.

Прашан за преговарачкиот процес вчера во Њујорк, Ѓорчев рече дека ВМРО-ДМНЕ не е вклучена во преговорите и додаде дека тоа што го изјавил преговарачот од македонска страна Васко Наумовски, дека предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение, е навистина загрижувачко.

Тој потенцираше дека Столтенберг бил заинтересиран за ова прашање, а ВМРО-ДПМНЕ му ги кажале нивните црвени линии.