This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Sat Oct 20 20:15:00 2018 / +0000 GMT

ФИФА ќе ги казни Косово и Хрватска
ФИФА поведе дисциплински постапки против Косово и Хрватска поради тоа што навивачите на двете репрезентации за време на квалификациските натпревари за Светското фудбалско првенство извикуваа антисрпски пароли.

Навивачите на своите јазици скандирале „Убиј го Србинот“ на натпреварот на кој Хрватска победила со 6:0.

Натпреварот се одиграл на 6 октомври во албанскиот град Скадар, затоа што фудбалските стадиони на Косово не се усогласени со правилата на ФИФА.

Фудбалската федерација не соопшти кога ќе ја донесе одлуката.

Хрватска поради однесувањето на навивачите е веќе казнета и првите два натпревари од квалификациите на домашен терен ги играше без публика.
Post date: 2016-10-18 14:25:17
Post date GMT: 2016-10-18 12:25:17
Post modified date: 2016-10-18 14:25:17
Post modified date GMT: 2016-10-18 12:25:17
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com