Демонтирана бомба од Втората светска војна во Солун, евакуирани 75.000 лица


       
Солун, 12 февруари, 2017 - 13:49 (META) 

Властите во Солун денеска евакуирале 75.000 жители на градот поради демонтирање на бомба од Втората светската војна, тешка 227 килограми, пронајдена во темелите на бензинска пумпа, јавуваат грчките медиуми.

Евакуацијата почнала утрово во 7 часот, кога полицијата тргнала од куќа до куќа, во круг од два километри во западниот кварт Корделио, повикувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови.

Пиротехничарите на грчката војска бомбата ја демонтирале и неутрализирале за само 30 минути, соопштиле локалните власти.

Сепак, допрва претстои нејзино транспортирање, поради што на жителите на квартот сè уште не им дозволено да се вратат во своите домови.

Поради интервенцијата денеска биле затворени главната автобуска и железничка станица, а црквите ја откажале неделната служба.

Градската управа закупила хотел со 175 соби, каде вчера биле сместени лица со тешкотии во движењето и нивните негуватели. Меѓу евакуираните биле и 450 бегалци, сместени во една поранешна фабрика во квартот.