Естонија соопшти дека авион во кој бил Лавров го нарушил нејзиниот воздушен простор


       
Талин, 5 мај, 2017 - 20:31 (META) 

Естонија соопшти дека руски авион во кој, наводно, се превезувал шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, накратко го нарушил естонскиот воздушен простор.

Советничката на естонскиот премиер, Кадри Петерс, на „Твитер“ наведе дека Лавров го нарушил воздушниот простор на земјата.

„Лавров леташе во Финска за да разговара за безбедносниот воздушен сообраќај, но ајде притоа да го нарушиме естонскиот воздушен простор“, напиша Петерс.

Лавров вчера во Финска разговараше за повеќе прашања, меѓу кои беше и безбедносната на авио-сообраќајот во регионот на Балтичкото Море.

Естонските медиуми јавија дека авионот на „Русија ерлјанс“ кој го користи претседателската администрација, накратко го надлетал северниот дел на Естонија во близина на островот Вајндло, каде руски воени авиони во изминатите години го нарушуваат просторот на земјата.